×
Hamburger Menü
×
Çizgi 1
Çizgi 2

Bağırsak Fıtığı - Rektosel Nedir?
Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?
Bağırsak Fıtığı (Rektosel) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bilimsel adıyla rektosel, halk arasındaki ifadesiyle bağırsak fıtığı toplumumuzda sıklıkla görülen kabızlık, ıkınarak dışkılama ve dışkılama güçlüğü problemlerinin nedenlerinin başında yer alıyor. Hastaların yaşam kalitesini ciddi olarak düşüren, tuvalette geçirilen saatleri arttıran ve kadınlar için korkulu rüya haline gelen bağırsak fıtığı tedavi edilmezse hemoroidal hastalık gibi başka pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor, ameliyat gerektirebiliyor.

Bağırsak Fıtığı - Rektosel Nedir?<br> Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?<br> Bağırsak Fıtığı (Rektosel) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Menopoz sonrası dönemdeki 10 kadından 7’sinin ve genç yaşlardaki pek çok kadının hayatını çekilmez hale getiren bağırsak fıtığı, bilimsel adıyla rektosel pelvik taban destek yapılarının zayıflaması, makat ve vajina arasındaki bariyerin incelmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Hastalar zaman zaman kulaktan dolma bilgilerle yaşadıkları dışkılama sorunlarının normal olduğu yanılgısına düşseler de uzmanlara başvuran tüm bağırsak fıtığı hastalarının şikayetleri benzer: Dışkılama güçlüğü, ıkınarak dışkılama, tuvalette geçen sürenin uzaması, dışkılama esnasında takılma hissi, parmak yardımı ile ya da kalçaların el ile kenarlara doğru çekilmesiyle dışkılama, dışkılama sonrası tam boşaltamama hissi, yetersiz boşaltma hissi, vajina bölgesinde yumru ya da baskı hissi, cinsel ilişki sırasında ağrı. Tüm bu şikayetlerin nedeni ise normal bir dışkılamada makattan rahatlıkla çıkan dışkının, fıtıklaşma sonucu öne- vajinaya doğru dolması ve sonrasında ıkınma ile dışarı çıkması.

Sebepleri arasında normal doğum yapma, birden çok, zor ve müdahaleli (vakum ya da forseps) doğum yapma, dikişli doğum yapma, kabızlık ve ıkınarak dışkılama öyküsünün bulunması, rahmin alınması (histerektomi) sayılmakta. Ancak hiç doğum yapmamış ya da sezeryan ile doğum yapmış kadınlarda da görülebiliyor.

Hastalığın tanısı hem makat hem de vajina muayenesinin birlikte yapıldığı özel masalarda koyuluyor. MR ya da geleneksel defekografi denilen görüntüleme yöntemi ile tüm bağırsak fonksiyonları ile dışkılama aşamaları görüntülenmekte. Özellikle MR defekografi yani dışkılama filmi ile sadece bağırsak fıtığı değil, mukozal rektal prolapsus, rektal prolapsus (makat sarkması), anismus, mesane sarkması (sistosel), enterosel, uterosel gibi hastalıkların da tanısı konulabilmekte.

Hastalığın yaşattığı sevimsiz durumlar hastanın yaşam kalitesini bozmakla kalmıyor, uzaması ve de devam etmesi durumunda hemoroid - basur, makat çatlağı gibi bazı anorektal hastalıklara da davetiye çıkarabiliyor.

 2

- Bağırsak fıtığından korunmak için diyetin ve dışkılama alışkanlığının önemi büyük;

- Düzenli olarak beslenin, öğün atlamayın. Kahvaltınızı mutlaka yapın, öğlen ve akşam yemeklerinde de sebze yemeklerini (özellikle bol posalı sebzeler, kabak, kereviz, lahana gibi) yanında bir kase yoğurt ya da marul salatası ile tercih edin, gün aşırı fırında ya da ızgarada balık yiyin.

- Tuvalet alışkanlığınızı disiplinize edin, her yanlış uyarıda tuvalete gitmeyin, günde bir kez sabahları kahvaltıdan yarım saat sonra tuvalete gidin ve 5 dakikadan uzun oturmayın, dışkılama bitiminde de mümkünse duşa girerek makat bölgesine sıcak duş uygulayın.

- Pelvik tabana yönelik egzersiz yapın, makat bölgesindeki kasları sıkma- gevşetme özelliği olan Kegel egzersizlerini öğrenin.

Genellikle beslenmenin düzenlenmesi, tuvalet alışkanlığının disiplinize edilmesi ile şikayetler azaldığı için bağırsak fıtığı hastalarının çok az bir kısmına cerrahi müdahale uygulanıyor. Şikayetleri dayanılmaz hale gelen hastalar kolorektal cerrahi uzmanı veya kadın hastalıkları uzmanı tarafından ameliyat edilebiliyor. Ameliyat makattan, vajinadan, ya da bu iki bölgenin arasından (perineden) yapılabildiği gibi karından kapalı (laparoskopik / robotik) cerrahi ile de yapılabiliyor. Kliniğimizde yapılan 283 vakalık çalışmamızda perine bölgesinden yapılan ameliyatlar ile onarımdan sonra hasta şikayetlerinin %93 oranında kaybolduğu, %80 oranında anatomik iyileşme sağlandığı gözlemlenmiştir. Yine bu bölgeye özel geliştirilen yöntemler (TST-STARR-zımbalama) ile makat bölgesinden dikişsiz ameliyatlar da başarı ile uygulanabiliyor. Yine laparoskopik olarak uygulanan ventral mesh rektopeksi ameliyatları ile hastaların dışkılama fonksiyonları ve yaşam kalitesi belirgin olarak düzelebilmekte.

 3

Ameliyat genel anestezi ya da spinal/belden uyuşturulma yöntemi ile bölgesel olarak yapılabiliyor. Bir gece hastanede kalmasını takiben hasta ertesi gün günlük aktivitelerine dönebiliyor. 7-10 gün içinde de işbaşı yapabilir hale geliyor. En az 6-8 hafta ıkınmadan dışkılama yapması, seksüel aktivitelerden uzak durması, ağırlık kaldırmaması öneriliyor.