×
Hamburger Menü
×
Çizgi 1
Çizgi 2

Kolonoskopi Nedir ?
Nasıl Uygulanır ?

Kolonoskopi, makattan girilerek kalın bağırsağın ve ince bağırsağın bir bölümünün kolonoskop adı verilen cihazla incelenmesidir. Kolonoskopi yöntemi bağırsak kanseri ve birçok bağırsak hastalığının tanılanmasında son derece önemli bir yöntemdir. Bu yöntem ile karın ağrısı, rektal kanama, kronik kabızlık, kronik ishal ve diğer bağırsak sorunlarına yol açan nedenler tespit edilmektedir. Kolonoskopi yöntemi hastaya doğru, güvenilir, kapsamlı bir tanılama ve ardından uygulanacak tedavi yönteminin sunulmasında en çok kullanılan yöntemdir.

Kolonoskopi Nedir ?<br> Nasıl Uygulanır ?

Makatta çatlak hastalarında kolonoskopi gerekir mi?

Anal hastalıklar karşısında tanılama sürecinde karşılaşılan en önemli sorun,  bağırsak kanseri ya da ülseratif kolit gibi ciddi hastalıkların makatta çatlak veya hemoroid hastalığı belirtileri ile benzerliği sebebiyle atlanması ve yanlış tanılamayla tedavi sürecinin gecikmesi olmaktadır. Bu belirtiler kimi zaman gerçekten makatta çatlak ya da hemoroidal hastalık belirtileri olabileceği gibi bazen de  daha ciddi hastalıkları işaret edebilmektedir.
Makatta çatlak hastalarında makat bölgesi bu hassas ve ağrılıdır. Böyle bir hastada özellikle rijid rektoskopi gibi işlemler hastanın tedavi sürecinden vazgeçmesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle makatta çatlak hastalarında kolonoskopi gibi tanılama yöntemleri gerekliyse, anal fissür tedavi edildikten sonra yapılmalıdır. Böylece hastanın işlem sırasında duyacağı ağrıyı azalmaktadır. Belirtiler sebebiyle kanser gibi ciddi hastalıkların varlığı şüphesi söz konusuysa hasta derin bir uyutma ve perianal lokal anestetik yapılarak kolonoskopi incelemesi yapılabilir.

Nasıl hazırlanmalı?

Başarılı bir kolonoskopi için takip edilmesi gereken öneriler;

Bir hafta önce

- Tüm hazırlık talimatlarını okuyun ve tüm tıbbi formları doldurun.
- 5 gün boyunca tüketmek için düşük lifli besinleri içeren yiyecekler hazırlayın.
- Aspirin ve etken maddesinde ibuprofen hiçbir ilacı kullanmayın.

5 gün önce:

- Düşük lifli besinleri içeren yiyecekleri tüketin.
- Yiyebileceğiniz yiyecekler arasında; yumurta, beyaz ekmek, pirinç, mantar, ızgara tavuk, ton balığı ve yoğurt bulunmaktadır.
- Tüketmenizin sakıncalı olduğu yiyecekler: sert kabuklu kuruyemişler, patlamış mısır, çiğ sebzeler, tahıl ekmekleri / makarna ,meyve, yağlı gıdalardır.

1 gün önce

- Katı gıda, süt ürünleri, alkol ve kırmızı veya mor meyve suyu tüketmeyiniz. Elma suyu çayı (elma kompostosu) ve tavuk suyu gibi sıvıları tüketebilirsiniz.
- Doktorunuzun belirttiği talimatlara uymalısınız.
- Sulu karışımlar tüketebilirsiniz.

Aynı Gün:

Sabah ilaçlarını bir yudum suyla alabilirsiniz

Ne kadar sürede normal hayatımıza dönüyoruz?

Hastalar tipik olarak yaklaşık 30 dakika boyunca iyileşme odasındadır. Hemen sonra biraz yorgunluk hissedebilirsiniz, bu gayet normaldir. Acı hissetmemeniz gerekiyor. Sedasyon aldığınız için sizi eve götürecek birine ihtiyacınız olacak.

Kolonoskopi sonrası nelere dikkat edilmeli?

İyileşme sürecini daha yumuşak hale getirmek için çok miktarda kaba yem, alkol ve gazlı içecek içeren lifli gıdalardan uzak durmanızı öneririz. Kolonoskopiden hemen sonra büyük salatalar ve çiğ sebzeler gibi yiyeceklerin tüketilmesi kramplara yol açabilir; bu nedenle günün geri kalanında bunları önlemek en iyisidir. İnsanlar anesteziye farklı yanıt verirler, bu yüzden bir sonraki güne kadar alkollü içeceklerden kaçınmanızı tavsiye ederiz. Birçok insan bir sonraki yemeğini yemeye hevesliler ama rehidratasyonun önemini unutuyorlar. İdrar çok net ve sadece hafifçe sarı renkte olana kadar su içmenizi tavsiye ederiz. Yorucu egzersizlerden kaçınmak da daha güvenlidir.

Kolonoskopi sonrası nelere dikkat edilmeli? 5

Kolonoskopi neden bu kadar önemli?

Nihai amaç, tüm kolon astarını görselleştirebilmektir. Bu sayede doktorunuz dışkı tarafından engellenebilen kolon poliplerini tespit edip çıkarır. Önceden tanımlanmış poliplerin belirlenmesi ve çıkarılması, kolon kanseri önlenmesinin anahtarıdır.