×
Hamburger Menü
×
Çizgi 1
Çizgi 2

Laparoskopik Kolorektal Cerrahi nedir?
Neden uygulanır? Avantajları nelerdir?

Laparoskopik Kolorektal Cerrahi nedir?<br> Neden uygulanır? Avantajları nelerdir?

Laparoskopik Kolorektal Cerrahi nedir?

Kolon ve Rektum Cerrahisi alanında küçük kesilerle yapılan minimal invaziv cerrahi olarak  da bilinen kapalı ameliyatlara Laparoskopik Kolorektal Cerrahi denir. Hastanede kalma ve günlük aktivitelere dönme süresi cerrahi müdahalenin tipine göre değişmekle birlikte açık ameliyatlarla kıyaslandığında Laparoskopik Kolorektal Cerrahide bu süre oldukça kısadır.

Laparoskopik / Kolon ameliyatları 4-5 adet küçük delikten girilerek kapalı olarak yapılmaktadır. Bu işlem, karın içi organlar televizyondan / monitörden izlenerek el aletleri ile ameliyat gerçekleştirilmektedir.

Laparoskopik Kolorektal Cerrahi her hasta için uygulanabilir mi?

Laparoskopik kolon cerrahisi birçok yönden avantajlı olmasına rağmen, bazı hastalar için uygulanabilir bir yöntem olmayabilir. Bu tekniğin kişiye uygun olup olmadığını öğrenmek için, Laporoskopik Kolon Cerrahisi konusunda deneyimli bir cerrahın ayrıntılı tıbbi değerlendirilmesi gerekmektedir.

Laparoskopik Kolon Cerrahisinin avantajları nelerdir?

Uygulanan cerrahi müdahale sonrasında ameliyatın tipine ve hastanın sağlık koşullarına göre  elde edilecek sonuçlar değişmektedir. Ancak genel olarak açık ameliyata kıyasla Laparoskopik Kolon Cerrahisi yönteminin avantajları şöyle sıralanabilir:

Ameliyat sonrası daha az ağrı olur
Hastaneden taburcu olma süreci daha hızlıdır
Ameliyat öncesi beslenme düzenine dönüş daha kısa sürer
Bağırsak hareketlerinin normale dönme süreci daha hızlıdır
Hastanın iş hayatına ve günlük aktivitelerine dönme süresi açık ameliyata göre daha kısadır.
Estetik görünümden elde edilen sonuçlar daha iyidir.