×
Hamburger Menü
×
Çizgi 1
Çizgi 2

Kolon (Bağırsak) Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kolon (Bağırsak) Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Genel tanım

Kolon kanseri, sindirim sisteminizin son parçası olan rektumdan kaynaklanan kanserdir. Çoğu kolon kanseri adenomatöz polip olarak adlandırılan küçük, kanserli olmayan (iyi huylu) hücre yığınları olarak başlar. Zamanla bu poliplerin bazıları kolon kanserine dönüşebilir.

Polipler küçük olabilir ve varsa az sayıda semptom üretebilir. Bu nedenle, doktorlar, poliplerin kansere dönüşmeden önce tanımlanması ve çıkarılması ile kolon kanserinin önlenmesine yardımcı olmak için düzenli tarama testleri önerir.

Belirtiler ve şikayetler

Genellikle sinsi bir seyri vardır. Özellikle rektal kanama şikayetinin hemoroide bağlanıp endoskopik muayenenin ihmal edilmesi durumunda hastalık ancak ileri evrelerinde tanınabilmektedir.
Kalın bağırsak ve rektum kanseri herhangi bir yaşta ortaya çıksa bile 50 yaş sonrasında risk artmaktadır.
Özellikle 50 yaş üzeri makattan kanama şikayeti olanların öncelikle kanser olmadığı kanıtlanmalıdır. Bu hastalara kolonoskopi yapılmalıdır. (kalın barsağın kamera ile izlenmesi).

Bağırsak alışkanlıklarınızdaki ishal veya kabızlık veya dışkı tutarlılığında bir değişiklik meydana gelmesi ve dört haftadan uzun süren bir değişiklik hissedilmesi.
Dışkıda kanama görülmesi
Kramp, gaz veya ağrı gibi kalıcı karın rahatsızlığı
Bağırsağınızın tamamen boşalmadığı hissi
Zayıflık veya yorgunluk
Açıklanamayan kilo kaybı
Diyet; hayvansal yağlar, düşük lifli gıda, alkol, sigara, şişmanlık ve sedanter (tembel) yaşam, riski arttırır.
Kolon kanseri olan birçok insan, hastalığın ilk evrelerinde herhangi bir belirti göstermez. Belirtiler göründüğünde, kanserin büyük bağırsağındaki yer ve büyüklüğüne bağlı olarak değişebilirler.

Belirtiler ve şikayetler 3

Nedenler

Çoğu durumda, kolon kanserine neyin neden olduğu net değildir. Doktorlar, kolondaki sağlıklı hücrelerin DNA genetik planında hatalar geliştiğinde kolon kanserinin oluştuğunu biliyorlar.
Sağlıklı hücreler normal bir şekilde vücudunuzun işlev görmesini sağlamak için düzenli bir şekilde büyür ve bölünürler. Fakat bir hücrenin DNA'sı hasar görüp kanserleştiğinde hücreler bölünmeye devam eder - yeni hücrelere ihtiyaç duyulmasa bile -. Hücreler biriktikçe, bir tümör oluştururlar.
Zamanla, kanser hücreleri, yakınlardaki normal dokuyu istila etmek ve yok etmek için büyür. Ve kanserli hücreler, orada tortu oluşturmak için vücudun diğer bölgelerine (metastaz) gidebilir.

Kolon kanseri riskini arttıran kalıtsal gen mutasyonları, aileden geçiş olasılıkları

Kolon kanseri riskini artıran kalıtsal gen mutasyonları ailelerden geçebilir, ancak bu kalıtsal genler kolon kanserlerinin sadece küçük bir yüzdesi ile bağlantılıdır.

%20 hastada ise ailesel geçiş söz konusudur, ancak geri kalan %80 hasta’da aile hikâyesi bulunmamaktadır. Bunlar;

Ailede (birinci ve ikinci derecede akrabalar) ve /veya kendisinde; aşağıdaki hastalıkların olması riski arttırmaktadır.
Kalın bağırsak kanseri hikayesi
Kalın bağırsak polipi hikâyesi olması
Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi iltihabi bağırsak hastalığı olanlar (8-10 yıldan fazla süre ile hasta olanlarda risk artar)
Meme, yumurtalık ve rahim kanseri olanlar

Risk faktörleri

Kolon kanseri riskini artırabilecek faktörler şunlardır:
Yaşlılık. Kolon kanseri teşhisi konan insanların büyük çoğunluğu 50 yaşından büyük. Kolon kanseri gençlerde ortaya çıkabilir ancak çok daha seyrek görülür.
Kolon kanseri riskini arttıran kalıtsal sendromlar. Ailenizin nesiller boyunca geçirilen genetik sendromlar, kolon kanseri riskinizi artırabilir. Bu sendromlar ailesel adenomatöz polipozis ve kalıtsal nonpolyozis kolorektal kanseri içerir ve bunlar Lynch sendromu olarak da bilinir.
Düşük lif, yüksek yağlı diyet. Kolon kanseri ve rektal kanser lif ve yağ ve kalorisi yüksek bir diyet ile ilişkili olabilir. Bu alandaki araştırmalar karışık sonuçlar verdi. Bazı çalışmalar, kırmızı et ve işlenmiş eti yüksek diyet yiyenlerde kolon kanseri riskinin arttığını bulmuşlardır.
Yerleşik bir yaşam tarzı. Eğer aktif değilseniz, kolon kanseri gelişme olasılığınız daha yüksektir. Düzenli fiziksel aktivite almak, kolon kanseri riskinizi azaltabilir.
Diyabet. Şeker hastalığı ve insülin direnci olan insanlarda kolon kanseri riski yüksektir.
Obezite. Obez olan insanlarda kolon kanseri riski artar ve normal kilo olarak kabul edilen insanlara kıyasla kolon kanseri ölme riski artar.
Sigara içmek. Sigara içen insanlarda kolon kanseri riski yüksek olabilir.
Alkol. Alkolün aşırı kullanılması kolon kanseri riskinizi arttırır.
Kanser için radyoterapi. Önceki kanserleri tedavi etmek için karına yönlendirilen radyoterapi kolon ve rektal kanser riskini arttırır.

Önleme Kolon kanseri için tarama testi yapın

Ortalama bir kolon kanseri riski taşıyan insanlar taramayı 50 yaşından itibaren yapmayı düşünebilir. Ancak ailenin kolon kanseri öyküsü olanlar gibi artmış risk taşıyan insanlar taramayı daha erken düşünmelidir.
Çeşitli tarama seçenekleri mevcuttur - her biri kendi yararları ve dezavantajları vardır. Doktorunuzla olan seçenekleriniz hakkında konuşun ve birlikte hangi testlerin sizin için uygun olduğuna karar verilebilir.

Riskinizi azaltmak için yaşam tarzı değişiklikleri yapın

Günlük yaşamınızda değişiklikler yaparak kolon kanseri riskinizi azaltmak için gerekli adımları atabilirsiniz ;
Çeşitli meyve, sebze ve tahıl yiyin. Meyve, sebze ve tahıllar kanseri önlemede rol oynayabilecek vitaminler, mineraller, lif ve antioksidanlar içerir. Bir dizi vitamin ve besleyici madde elde etmek için çeşitli meyve ve sebzeler seçin.
Haftanın belirli günleri egzersiz yapın. Çoğu günlerde en az 30 dakika egzersiz yapmaya çalışın. Hareketsiz durumdaysanız, yavaş başlayın ve kademeli olarak 30 dakikaya kadar yükselin. Ayrıca, egzersiz programına başlamadan önce doktorunuzla konuşun.
Sağlıklı bir kilo verin. Sağlıklı bir kilo alıyorsanız, sağlıklı bir diyetle günlük egzersizinizi birleştirerek kilonuzu korumaya çalışın. Kilo vermeniz gerekiyorsa, hedefinize ulaşmak için sağlıklı yollarla ilgili olarak doktorunuza danışın.

Riskinizi azaltmak için yaşam tarzı değişiklikleri yapın 8

Tanı ve Tedavi: Erken tanı ile sağ kalım oranı attırılmıştır...

Kanser tarayan laboratuvar testlerinden (CA19-9, CEA) yararlanılabilir.
Hastanın ve hastalığın durumuna göre karın tomografisi, MR’ı tanı için kullanılabilir.
Öncelikli tedavi cerrahidir. Cerrahi ile kanserli olan bağırsak bölgesi ve onu besleyen damarları ve lenfleri içeren yağ dokusu çıkarılır. Sonrasında kemoterapi ve radyoterapi cerrahi tedaviye ek olarak uygulanabilir.
Hastalığın erken döneminde (polip evresinde) endoskopik (kolonoskopi) olarak tanınması durumunda ameliyat gerekmeksizin endoskopik olarak tedavi sağlanabilir.
Eğer kanser erken tanı konur ve tedavi edilirse, hastaların %80-90’ı sağlığına kavuşur. Tanı geç evrelerde konursa, iyileşme şansı %60 veya daha altına düşer.
Kolorektal kanserli hastaların %5’inden azında, cerrahi olarak hastalıklı olan kalın barsağın çıkarılmasının ardından, geri kalan kalın barsağın karın duvarına ağızlaştırılması gerekebilir. Bu işleme de kolostomi (stoma) açılması denir.
Kalın bağırsak kanserleri en çok karaciğere yayılır, karaciğerdeki yayılım sınırlı ise (karacigerin bir lobunu tutmuş ve 5 den az ise) ameliyata karaciger rezeksiyonuda eklenir (hastalıklı kısmın çıkarılması).
Hastalığın doğru tanısı, hangi evrede olduğu, eşlik eden başkaca bir patoloji olup olmadığı yönünde süratle irdeleme yapılacak ve sizinle ayrıntılı olarak paylaşılacaktır. Ne kadar çok bilirseniz, bize o kadar yaklaşır ve yardımcı olursunuz.
Tanı ve tedavide size uygulanacak hiçbir işlemde ağrı duymamanız sağlanacaktır. Tam bilgilendirme yapılmadan hiçbir işlem uygulanmayacaktır.

Ekibimiz tarafından kolorektal kanser tedavisinde uygulanan yöntemler...

Senede 100’den fazla kolon ve rektum kanseri vakası tedavi edilmektedir.
Cerrahi tedavilerde ileri teknoloji, yeni teknikler uluslararası standartlarda hastalara uygulanmaktadır.
Erken dönem rektum kanserlerinde makattan endoskopik olarak tümör rezeksiyonu-transanal endoskopik operasyonlar (TEO)
Kolon ve rektum tümörlerinde minimal invaziv cerrahi-robotik, laparoskopik ya da tek kesiden laparoskopi (SILS) başarı ile yapılmaktadır.
Rektum kanserlerinde uyguladığımız ameliyat öncesi radyoterapi (ışın tedavisi) ve kemoterapi (ilaç tedavisi) ile hem ameliyat sonrası tam tedavi (kür) oranı artmakta hem de stoma (barsağın karına ağızlaştırılması) gereksinimi çok azalmaktadır.
Kolon kanserlerinde uyguladığımız total mezokolik eksizyon ve rektum kanserlerinde uyguladığımız total mezorektal eksizyon (bağırsak lenfatiklerinin tümüyle ve onkolojik prensipler doğrultusunda eksizyonu) yöntemi ile uzun vadede tümör eradikasyonu ve uzun yaşam sürelerine ulaşılabilmektedir.

Proktoloji ünitemizde uluslar arası düzeyde yetkin, tanınan ve çağdaş tedavilere bizzat katkı sağlayan bir ekibin konsept ve uygulamaları ile karşılaşacaksınız. Sorununuzun tedavisinde bütüncül ve akademik bir yaklaşımın unsurlarıyla tanışacaksınız.