×
Hamburger Menü
×
Çizgi 1
Çizgi 2

Rektoskopi Nedir?
Rektoskopi Neden ve Nasıl Yapılır?

Rektoskopi Nedir?<br>Rektoskopi Neden ve Nasıl Yapılır?

Rektoskopi nedir?

Rektoskopi, dışkının geçici bir süre depolanmasını sağlayan sindirim sisteminin alt parçası olan rektumun incelenmesini sağlayan endoskopik bir yöntemdir. Doktorun rektumu incelemesi için kullanılan alete rektoskop veya proktoskop   bu alet yolu ile gerçekleştirilen  inceleme işlemine de rektoskopi veya proktoskopi adı verilir.

Rektoskopi işlemi nasıl gerçekleştirilir?

Rektoskopi ile görsel muayene rektoskop adı verilen bir cihaz kullanılarak gerçekleştirilir. Rektoskop, rektumda hastanın anüsünden geçirilir ve anüsten otuz - otuz beş santimetre uzaklıktaki bağırsakların bölgeleri incelenebilir. Bir elektrikli ampul ve hava kaynağı olan bir aydınlatma armatüründen oluşmaktadır.  İncelemeyi kolaylaştırmak ve rektum boşluğunu genişletmek için hava ile beslenir. Rektum boşluğunun şişirilmesinden sonra cihazın bağlantısı kesilir ve görsel inceleme için bir göz merceği ile rektoskopa bağlanır. Göz merceğini kullanarak, bağırsağın durumu hakkındaki bilgiler ve görüntüler özel bir monitöre iletilir.

Rektoskopi'nin avantajları nelerdir? Zorlayıcı bir yöntem midir?

Rektoskopi yöntemi anüsten otuz beş ila otuz beş santimetre derinliğinde doğrudan bağırsak taraması yapılmasını sağlar.  Modern tıp yöntemlerinde, rektoskopi çok sık kullanılan bir tanılama yöntemidir. Çünkü bu yöntemle gerçekleştirilen muayene doktora, epitel  hücrenin rengi, nemi parlaklığı, bağırsağın tonu  ve motor fonksiyonu hakkında önemli bilgiler verme olanağına sahiptir. Ayrıca rektoskopi  yöntemiyle rektumun patolojik değişiklikleri veya oluşumları incelenebilir. Bu yöntem çok yüksek düzeyde tanılama başarısına sahiptir ve hasta için tamamen ağrısız olarak gerçekleştirilmektedir.  

Rektoskopi işlemi ne kadar süremektedir?

Bağırsak muayenesinin süresi tanıda kullanılan işlemlerin sayısına bağlıdır. Ancak genel olarak rektoskopi on dakika sürmektedir.  

Rektoskopi öncesi yapılması gereken hazırlıklar nelerdir?

Tanılama süreci rektoskopiya bağlıdır. Gerçekleştirilen işlemden güvenilir sonuçlar elde edilebilmesi için rektoskopi  işlemi öncesi dikkat edilmesi gereken bir takım noktalar bulunmaktadır:

- Rektoskopi öncesi birkaç gün hasta özel bir diyet kullanmalıdır.
- Unlu mamuller, sebzeler, meyveler, baklagiller (bakla, bezelye, mercimek, fasulye, nohut, soya fasulyesi vb.), Ekşi süt ürünleri, yumurtalar, alkollü içecekler, kahve gazlı içecekler tüketilmemelidir.
- Rektoskopi yapılacağı günün öncesinde şişmeye neden olmayan, sindirimi kolay besinler tüketilmelidir.
- Rektoskopiden önce bir veya iki kez temizleyici lavman gerçekleştirilmelidir. Lavman için, tasarlanmış özel temizleme jellerini kullanılabilir. İncelemeden önce bağırsakların iyice temizlenmesi çok önemlidir. Rektoskopi işlemi sonrasında tanılamanın doğru ve güvenilir olmasını sağlar.